Enspire Türkiye’yi Enerjide Yeni Tasarruf Modeliyle Tanıştırıyor

0
25
Enspire Türkiye’yi enerjide yeni tasarruf modeliyle tanıştırıyor

Dünyadaki oranını giderek artıran Performansa Dayalı Sözleşmeler, ESCO modeli ile klasik enerji yatırımlarına kıyasla enerji gündeminde her geçen gün daha fazla yer veriyor. Uluslararası Enerji Ajansı’nın verilerine göre 2020 yılında 32 milyar doları aşan ve enerji verimliliği yatırımlarında her geçen gün daha fazla hak alan ESCO modelini hedef alan Performansa Dayalı Sözleşmeler, Türkiye’nin de yatırım gündemi arasında yer alıyor. İşletmelerin sadece elde edeceği tasarrufla ilgilendiği, yeni bir yatırıma gerek duymayan Performansa Dayalı Sözleşmeler ile enerjide yatırımsız tasarruf dönemine giriyor

Türkiye’de Performansa Dayalı Sözleşmeler ile enerji verimliliği ve güneş enerjisi gibi yerinde enerji üretimi projelerine hayat vermek için kurulan Enspire Kreatif Enerji Çözümleri, Performansa Dayalı Sözleşmeler ile işletmelerin enerji maliyetlerini azaltıyor. İşletmelerin enerji giderlerinde değişen oranlarda tasarruf etmesini sağlayan model, projelerin finansman kaynağı da olarak geleceğe daha temiz ve yaşanabilir bir çevre bırakılmasına destek oluyor.

Riskleri Enaza İndiriyor

Performansa Dayalı Sözleşmeler, enerji verimliliği ve enerji üretimi yatırımlarında yatırımcıya, performansın mesleki sorumluluğu, tasarrufun garantilenmesi, kaynak ve tarifeden doğacak risklerin azaltılması gibi önemli konularda çözüm sunuyor. Modelde; işin tasarım, finansman, uygulama, devreye alma, işletme ve bakımını Enspire üstleniyor. Tasarrufun paylaşılması olarak gösterilebilen Performansa Dayalı Sözleşmeler, kestirimci bakım, ölçme ve doğrulama sisteminin kurgulanmasıyla da firmalara teknik ve finansal açıdan önemli birçok avantaj sunuyor. Ticari binalardan fabrikalara, kamu veya özel tüm projelere uygulanabilen model, enerji verimliliği ve yerinde enerji üretimi yatırımlarının risklerini enaza İndiriyor.

Bilal Tuğrul Kaya Kimdir
Bilal Tuğrul Kaya

Kendi Kendine Finansman Sağlar

Enspire Kreatif Enerji Çözümleri’nin ana Projesinin Performansa Dayalı Sözleşmeler ve İş Ortakları ile proje geliştirme yönünde kurgulandığını belirten Entek Elektrik ve Enspire Genel Müdürü Bilal Tuğrul Kaya, Performansa Dayalı Sözleşmeler, enerji giderlerinde elde edilen tasarruflar ile kendi kendine finansman sağlıyor ve sözleşme süresince de bu tasarrufları garanti ediyoruz. Yine tasarımdan finansmana, devreye alma ve işletmeye kadar tek sözleşmeyle tüm süreci yönetiyoruz dedi. Böylece işlerin hızlanmasını sağlayarak zamandan kazanıyoruz. Enspire olarak hayata geçirdiğimiz tüm projelerde sözleşme süresi boyunca tasarruf garantisi verebiliyoruz. Kestirimci bakım yaklaşımımız ve performansı kesintisiz gözlemleyecek altyapımız ile yatırımın başarısını sürdürülebilir ve kıyaslanabilir hale getiriyoruz” diye konuştu.

Ülkemizi Geleceğe Taşıyacak Yatırımlar Gerçekleştirmek İçin Çalışuyoruz

Performansa Dayalı Sözleşmeler ile müşterilerin kaynaklarını enerji verimliliği ve yerinde enerji üretimi projeleri dışında başka alanlarda değerlendirme imkânı verdiklerini kaydeden Kaya,Enerjide dışa bağımlı bir ülke olarak elde edilen her tasarrufun son derece önemli olduğunu biliyoruz diye devam etti.

İlgili Link: Sulu Radyant Paneller İle Isıtmada Minimum Enerji Sarfiyatı, Maksimum Konfor

Bu doğrultuda, sanayi kuruluşları ve ticari binalarda, Enerji Verimliliği, Kojenerasyon/Trijenerasyon, Çatı Üstü Güneş Enerjisi, Enerji Depolama, Bina & Enerji Yönetimi, Talep Tarafı Yönetimi, E-Mobilite alanlarında çözümler ve olanak sunuyoruz. Enspire olarak çözümlerimizi ve iş modelimizi tüm işletmelerle tanıtmak onların sadece performansa odaklanacakları, enerji ile ilgili gerek duydukları tüm çözümleri de tek elden veren adres olmak istiyoruz. Türkiye’nin enerjisiyle ilgili oldukça önemli proje ve hedefleri var ve Enspire Kreatif Enereji Çözümleri olarak Performansa Dayalı Sözleşmeler ile ülkemizi geleceğe taşıyacak bu hedefler yönünde katkımızı koymak ve öncü olmak üzere çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

İlgili Link:  Zorlu Enerji’ye “Uluslararası İş Güvenliği Ödülü”

Enerji Dönüşümünde Öncü Olmyaca Çalışıyoruz

Performansa Dayalı Sözleşmeler’in enerji verimliliği ve yerinde enerji üretiminde Türkiye’deki en büyük eksik olduğu söyleyen Kaya sözlerini şöyle devam etti, “Sunduğumuz enerji tasarrufu çözümleri ile öncelikle işletmelere rekabet avantajı kazandırarak ülkemizin sanayi işletmeleri ve ticari binalarının enerji dönüşümünde öncü rol oynuyoruz. Enerji verimliliği ve yerinde enerji üretim projeleriyle karbon salınımında azalma ve sürdürülebilirliğe katkı sağlıyoruz. Tüm bunlarla birlikte Türkiye Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’ndaki hedeflerine destek sağlıyoruz.”

Enspire Hakkında Detaylar

Enspire Kreatif Enerji Çözümleri, Koç Holding iştiraki olan Entek Elektrik tarafından 2020 yılı itibari ile hayata geçirilmiştir. Enerji verimliliği ve yerinde enerji üretimi projelerini hayata geçirmek üzere faaliyete başlayan Enspire’ın odağında elektrik veya ısı fark etmeksizin tüm enerji tiplerinde tasarruf elde etmek yer alıyor. İş Ortağı olan ESCO’lar ile birlikte Performansa Dayalı Sözleşmeleri odağına alan bir yaklaşım ile çalışmalarına devam eden Enspire Kreatif Enerji Çözümleri, değer yaratan bir Süper ESCO olarak konumlanıyor. Enspire ayrıca hem enerji hem de karbonsuz ekonomiye yönelik çıktılar üretmeyi hedefliyor.

Önceki İçerikYatay Mimarinin 5 Avantajı
Sonraki İçerikGeniş Marka Seçeneği İle Deneyim Odaklı Teknoloji  Alışverişin Adresi: Emaar Square Mall

Yorum Bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz