Ev Sahibi Kafasına Göre Kiracı Çıkartabilir mi?

0
48
Kira Sözleşmesi Hakkında
Ev Sahibi Kafasına Göre Kiracı Çıkartabilir mi?

Son zamanlarda kiraların artmasıyla eski kiracılarını çıkarıp yerine aynı evi iki katı fiyatına kiralamaya başlayan ev sahiplerinin sayısı Çoğaldı. Ancak ev sahibinin sözleşme süresi dolmadan evi tahliye edebilmesi Söz konusu değil. Bunun için haklı sebepleri olması gerekiyor.

Bunun  3 Yolu Var

Kontrat süresi dolmadan kiracının tahliye edilemeyeceğini belirten Avukat Mahir Orak,  “Sözleşme tarihi dolmayan kiracının çıkarılması söz konusu olamaz. Ev sahibinin bunu yapabilmesi için haklı gerekçeleri olmalı. Bu nedenler başında kira borcunu ödemediği için temerrüde düşürülmesi ve sonrasında tahliye davası açılması gelir. Kiracıya noterden ödeme için ihtar gönderilip 30 gün süre verilmek zorunda. Bu süre geçtikten sonra hâlâ ödeme yoksa tahliye davası veya icra takibi vasıtasıyla yapılacak olan takip neticesinde icra mahkemesinden tahliye talep edilebilir. Ayrıca ev sahibinin izni olmadan konutta ciddi bir değişiklik yapılması gibi sözleşmeye esaslı bir aykırılık olunmasıbulunması durumunda kiracı tahliye edilebilir.  Bir diğer yol ise esaslı tadilat, tamirat ve yıkım varsa kiracı tahliye edilebilir. Fakat bu durumun sonrasında kiracının yeniden oturması zorunlu. Eğer davet edilmezse kiracıya 1 yıllık kira bedeli ile taşınma bedeli ödenmesi gerekir” dedi.

İlgili Link: Kiralıkta 1.500 TL Altında Ev Bakıyoruz

30 Gün Süre Verilmesi Gerekiyor

Orak’ın verdiği bilgilere göre kiracılar, komşulara gerekli saygıyı göstermekle yükümlüdür. Bu yükümlüğe uymaması durumunda da ev sahibi en az 30 gün süre vererek, sözleşmeyi feshedeceği konusunda yazılı bir ihtarda bulunabilir. Sürenin yararsız olacağının anlaşılması veya kiracının bu yükümlülüğe aykırı davranışının ev sahibi ile komşular bakımından çekilmez olması durumlarında ev sahibi, yazılı bir bildirimle sözleşmeyi hemen feshedebilir.

İlgili Link: Tasarruf Finansmanı Yasası ev almak isteyenlerin kazanımlarını artıracak

Ev Satışı Olduğunda

Ayrıca evin bir başkasına satılması durumunda da kiracının 6 ay süresi olduğunu  belirten Orak şunları söyledi: “Kiracı içerdeyken satılması halinde yeni mal sahibi kiracıya 1 ay içinde ihtar göndererek tahliye talep edebilir. Bu durumda satın alma tarihinden itibaren 6’ncı ayın sonuna kadar kiracı içerde kalmaya devam eder. Ancak 6’ncı ayın sonunda çıkmazsa  tahliye davası açılabilir. Eski mal sahibi ile yapılan kira sözleşmesinin sonunda da direkt dava açarak tahliye talep edilebilir.”

Önceki İçerikSiteden İş Yeri Veya konut Alacaklar Dikkat Etmeli
Sonraki İçerikAndezit Taşı

Yorum Bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz