Son Dakika :

FARKLI OLMAYI BİLMEK VE GETİRECEĞİ RİSKLERİ GÖZE ALMAK GEREK
Naci ŞahinBURÇİN İNŞAAT
FARKLI OLMAYI BİLMEK VE GETİRECEĞİ RİSKLERİ GÖZE ALMAK GEREK

İlk inşaatımda 10 anahtar teslim daire için sermaye biriktirerek başladım. O 10 daire ile yolumu açtım ve devam ettim.

FARKLI OLMAYI BİLMEK VE GETİRECEĞİ RİSKLERİ GÖZE ALMAK GEREK

Karacabey dogumlu Naci Şahin 32 yılı askın süredir Bursa’da insaat sektöründe farklı projeleri ile Burçin Insaat A.Ş.’ni bir marka haline getiren isim.
1984 yılından bu yana Bursa insaat sektöründe is merkezi, apartman ve villa projeleriyle boy gösteren BURÇ IN Insaat A.Ş. Yönetim Kurulu Baskanı Naci Şahin aynı zamanda, BALKANSIAD ’ın kurucu baskanı.
Bununla birlikte BALKANTÜRK Egitim Vakfı Yönetim Kurulu Baskanlıgınıda yürüten Naci Şahin’le başlangıcından günümüze Burçin Insaat’ı ve basarı öyküsünü konustuk.
“1984 yılında insaat isine girmeyi planladığımız dönemde kızım Burçin dünyaya geldi. Insaat firmamızın ismi de Burçin Insaat A.Ş. adını aldı. ITÜ 1. Sınıfta tanıstıgım esim Nermin Şahin’le 4 yıl nisanlı kalarak evlendim, 32 yıllık evliyim 4 yıl nisanlılık dönemini de sayarsanız 39 yıldır isime ve esime asıgım. Burçin Insaat’ta 30 yıldır esimle çalısıyoruz.
Kendisi mimar ve mimarlıkta 35. yılı. Esim bes yıl belediye de çalısırken, ben de insaat firmamız için bir bakıma sermaye topladım. Karacabeyli olmam ve memleketimin yogurdu, ayranı, peynirinin meshur olmasını göz önünde bulundurarak
kardeslerimle birlikte Kar süt firmasını kurduk ve bes yıl gibi bir süre içerisinde firmamızı bilinir ve güvenilir bir marka haline getirdik. Ben
ondan sonra 84 yılında Kar sütü kardeşlerime devrederek, meslegim olan inşaat sektörüne Burçin Insaat ile basladım. Ilk isimin sermayesi oradan geldi. Setbası’nda
toplamda anahtar teslim 10 daireyi yapacak bir sermayem vardı ve o isten alnımızın akıyla çıktık. Daha sonra da Ipekçilik, Namazgah, Setbası, Çekirge, Nilüfer, Fomara Meydanı, Bademli ve Armutlu gibi semtlerde inşaatlara devam ettim.

YAPILMAYANI YAPARAK BÜYÜDÜK

Burçin Insaat A.Ş. Bursa’da olmayan, yapılamayanları yapan bir mimari anlayışla çalısmalarını yürüterek büyüdü.
Esimin masa bası mimarı olmaması ve isinin en iyilerinden biri olması da bizim için büyük bir sanstı. Nermin hanımın uygulanmıs ve müteahhitliğini kendisinin yaptıgı 33 projesi var. Bana göre 500 tane proje çizebilirsiniz fakat 5 tane insaat yapmadıysanız o sizin mesleginizde iyi oldugunuz anlamına gelmez. Ilk olmak ve ilkleri uygulamak bir sektör içinde ileri gitmek için önemli hamlelerden biridir diye düsünüyorum. Tabii ki bu hamlelerin iyi planlanmıs, dogru projelendirilmis ve hesaplanmış olması gerekiyor. Bu anlamda Bursa’ya Ispo Alman Marka mineral sıvayı ilk bizim getirdigimizi söyleyebilirim. Aynı sekilde Maun Folyo kaplı ahsap görünümlü pvc dogramayı Bursa’ya ilk getiren uygulayan yine Burçin Insaat adı oldu. Yenilikleri takip etmek ve hatta yenilikleri uygulamak yerine bunları hayata geçiren olmak önem verdiğimiz konular. Dogru noktada öncü olmak ve risk almak size avantaj ve basarı getirir. Her zaman bizden önce bu isi yapanların neler yaptıgını inceleyerek, doğruları ve yanlısları degerlendirerek hareket etmeyi tercih ettim. Bu bizim yolumuza da aydınlatıcı bir ısık oldu. Bunun dışında her zaman açık yüreklilikle söylerim, Kemal Türkün, Mehmet Beysel, Gönen Çakmakçı, Fikret Alakoç, Hüsamettin Örüç is dünyasındaki duayenlerimdir.

TÜRKİYE’DE MÜTEAHHİTLİGİN DİPLOMASI YOK

Mesleginin dısında bu isle ilgilenen etik olmayan sırf tüccarlıgını düsünen firmalar var. Bir kisi diploması olmadan eczacı, doktor, avukat olamazken o isi yapamazken, onlarca insanı içinde barındıran, kisilerin saglıgının ve can güvenliğinin ön planda oldugu inşaat sektöründe herhangi bir kisi patron olabiliyor, çok acı bir tablo ama Türkiye’de müteahhitligin diploması yok. Insaat sektöründe basarı getiren bize göre en önemli noktaların basında iyi arsa, semt ve cadde seçimlerimiz gelir.
Arsanın konumu binanın yönünü değiştirir. Örneğin sağlık açısından batı yönlü binalar daha verimlidir. Daha sonra kullanımda ve yaşamda farklılık yaratan iyi bir proje tasarlanmalıdır. Her zaman kaliteli malzeme ve temiz
işçiliğe dikkat ederiz. Son olarak da gerçekten güvenilir müteahhit ile çalışmak inşaat sektöründe başarıyı getiren altın anahtarlardır. Gerek daire gerekse villa konusunda gündem yaratan projelerimiz oldu. Her projemizin bir öncekinden daha iyi, günün şartları ve mimarisine göre daha farklı olması bizim önceliğimiz. Her zaman en iyiyi hedefledik ve bu hedefimizi insanların güveniyle büyüttük.
Bursa’ya daha fazla plaza projesi hazırlıyoruz. Boğucu siteler yerine sayısı az ama daha ferah siteler ve yaşam alanları düşünüyoruz. Metrekaresi küçük villa projelerimiz var, böylece daha çok insana alım güçleri ölçüsünde ulaşabiliriz.

BAŞARI ÖNERİLERİ?

Tecrübe deyince mutlaka en iyisini yapmaktan, kaliteden ödün vermeden, öğrenmeye açık olabilmek, hep almak arzusunda bir zihniyette olmak, kendinizi övmek yerine yaptıklarınız ile takdir alabilmek. Dürüst bir şekilde çalışmaları sürdürmekten bahsediyorum.
En büyük zenginlik aile, çocuklar, saygı, sevgi. Bu değerleri yitirmedikçe başarı yolunuz hep açık. Ürettiğimiz tüm projelerimizin %100 arkasında durduk. Yapamayacağımız
hiçbir işin içine girmedik ve konuşmadık

Etiketler: başarı önerileri, başarı öyküleri, berk plaza, Burçin inşaat, İnşaat Burada, Naci şahin, naci şahin kimdir,
Copyright © 2020 adacreative.com