Son Dakika :

HEM KENDİNİZE HEMDE YAPTIĞINIZ İŞE SAYGI GÖSTERECEKSİNİZ
İbrahim YılmazerYILMAZER İNŞAAT
HEM KENDİNİZE HEMDE YAPTIĞINIZ İŞE SAYGI GÖSTERECEKSİNİZ

İbrahim Yılmazer baba mesleği olan inşaat işlerine daha ilkokul sıralarında babasının yanında başlamış. Kerestelerden çivi sökerek düzelttiği günlerden geldiği bugünde Bursa’nın birçok yerinde yaptığı inşaatlarla tanınıyor. Meslek yaşamında 30 yılı geride bırakan İbrahim Yılmazer’le o günden bugüne hayatını konuştuk.

SÖZLERİMİZİN ARKASINDA DURARAK İLERLEDİK

İnşaat sektörü ve inşaat işleri benim baba mesleğimdir. Henüz İlkokuldayken babam bizi erkenden kaldırır onunla birlikte inşaata giderdik. Babam 1930’da Mersin’in ilçesi Tarsus’ta müteahhitliğe başlamış. Daha çok devlet işi dediğimiz işleri yapardı, devletle iş yapardı. Biz daha küçüğüz ama görevlerimiz belli, kerestelerden çivileri sökerdim kullanılabilecek olanları ayırır ve onları düzeltirdim. İnşaat bize sadece baba mesleği olarak değil aynı zamanda çocukluktan kanımıza işlemiş bir iş olarak geldi hayatımıza. Bursa’ya geldiğimizde babam yine devlet işlerine devam etti. Biz de yanında onunla birlikte devam ettik. O yorulup bize devrettiğinde ise 1975-76 yıllarında başladık Bursa’da yap-sat işlerine. O dönemde ne bu kadar müteahhit, ne de bu kadar proje vardı. O günden buyana da inşaat sektöründe çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Ben gerçek anlamda inşaat işlerine yapsat ile başladım. Çarşamba’da bir ofisimiz vardı ve Bayındırlık bize çok yakındı. O dönemde Bayındırlıktan çok fazla iş teklifi aldım. Babadan bildiğim ve alışık olduğum işler olmasına rağmen kendi başıma özgürlüğümden ödün vermeden hareket etmek istediğim için bu teklifleri kabul etmedim.

İŞİMİZİN KALİTESİNDEN ASLA ÖDÜN VERMEDİK

Biz inşaat işine başladığımızda istediğimiz kalitede malzememiz yoktu, ülkemizin kendi kendine ürettiği inşaat malzemeleri henüz gereken seviyeye ulaşmamış, henüz kendi içimizde kaynaklarımızı doğru kullanmaya başlamamıştık. Malzemelerin birçoğu yurt dışından geliyordu. Gelen ürün doğal olarak pahalıydı ve birçok insana bu kadar maliyet sıkıntı veriyordu. O gördüğümüz ve zorluklarını yaşadığımız zamanlardan sonra bugün gerek gelişen teknoloji, gerekse yerli sermaye yatırımları ile kaliteli markaların oluşması hem işlerin hem de projelerin kalitesini arttırdı. Beğenerek baktığım çok güzel binalar yapılıyor ve bundan mutlu oluyorum.Birçok siyasetçi döneminde farklı zamanlar geçirerek geliştik. Rahmetli Turgut Özal ile 89-90 yılları arasında çok karlı bir sezon geçirdiğimizi söyleyebilirim. Hemen ardından 1993 yılından sonra büyük bir duraklama oldu ve dönem itibari ile büyük zararlar ettik. Önemli olan her devirde aynı kalitede iş yapma vicdanınızın olması. Kimle hangi dönemi yaşarsak yaşayalım yaptığımız işin kalitesinden asla ödün vermedik. İnsanların güvenini kaybedecek ve onları zarara sokacak bir hamle ile kendimizi toparlamaya çalışmadık. Bugünlere gelmemizde önemli etkisi olan
noktalardan birisi de budur. Hakka çok inanan biriyim. Kimle çalışırsanız çalışın verdiğiniz sözün arkasında durmanız gerekir. Bu duruş aynı zamanda hayat duruşunuzdur ve sizi insanlar böyle tanır ayırt eder. Sıkıntılı dönemler yaşadığımız zamanlar çok oldu ama önceliğim her zaman benimle çalışan emek harcayan insanların ödemelerinin zamanında yapılmasıydı. İnşaat sektörü çok fazla sakinlik içermeyen bir iş, en önemli nokta, tüm bu stresin ve gerginliğin içinde soğukkanlı kalmak. Kişisel olarak çok katı prensiplerim var. Hayatta her zaman taviz vermeyeceğiniz ilkeleriniz olmalı. Yanlış işi sevmem, yanlış işin tekrar yapılmasını gerektiğini düşünenlerdenim. Gerekirse yıktırır o inşaat tekrar yaptırırım. Dürüst olmaktan ve temiz iş yapmaktan asla vazgeçmem… Sert bir yönetici olmadım bugüne kadar, daha çok bir büyük abi gibi davranmayı tercih ettim. İşini iyi yapmayan, savsaklayan veya gereken özeni saygıyı göstermeyen hiç kimseyi yanımda tutmadım. Belki bu nedenle işlerimi sert bir yönetici olarak idame etmek zorunda kalmadım.

İnşaat sektörü çok fazla sakinlik içermeyen bir iş, en önemli nokta, tüm bu stresin ve gerginliğin içinde soğukkanlı kalmak. Kimle çalışırsanız çalışın verdiğiniz sözün arkasında durmanız gerekir. Bu duruş aynı zamanda hayat duruşunuzdur ve sizi insanlar böyle tanır ayırt eder.

Herkes işini sevmek zorunda değil, hayat, şartlar bazen çevre sizi hiç istemediğiniz bir işi yapmak zorunda bırakabilir ama evinize götürdüğünüz ekmeği o işten kazanıyorsanız, boğazınızdan geçen lokma oranın yevmiyesiyse veya her nerede kullanıyorsanız önce bunu yaptığınız, yapabildiğiniz için şükredeceksiniz sonra yine hem kendinize, hem de yaptığınız işe saygı göstereceksiniz. Bugünlere gelmemde etkisi olan en önemli özelliklerimden biri budur diye düşünüyorum. Hiçbir işi yapmak için yapmadım, ardında ismimin olduğu hiçbir işi layıkıyla yerine getirmeden bırakmadım. Ben Bursa’ya geldiğim yıllarda Bursa’nın çok daha nezih bir şehir olabileceği hesabını yapıyorduk fakat 4 tane demirden kolon yapıp onun üzerine inşaat yapan insanlar, denetimin olmaması, siyasetin ve siyasetçilerin bu rantın içinde fazlasıyla yer alması sayesinde Nilüfer’den ziyade Osmangazi ve Yıldırım bölgelerinde bu düzensiz yapılaşma çok fazlalaştı ve gelinen nokta ortada. Bursa gerçekten çok güzel bir şehirdir, keşke o zamanlara geri dönebilsek de bunları yeniden başlatabilsek. En sevdiğim işlerimizden biri Perla Vista projesidir. Aslında çok büyük bir proje olmamasına ve 40 dairelik bir siteden oluşmasına rağmen orada yaşayan herkesin memnun olmasından çok keyif alıyorum. Bu tarz butik projeler için keşke daha fazla alanımız olsa diye hayıflanıyorum ama daha önce de dediğim gibi Bursa’daki çarpık kentleşmeyi neresinden düzeltebiliriz ondan emin olamıyorum. Artık 65 yaşına geldim işlerimi daha kontrollü ve beni yormayacak şekilde düzenlemeye çalışıyorum. Bir oğlum ve kızım var her ikisi de mimar olmayı tercih ettiler. Her ne kadar mesleğimi babadan devralmış olsam da, onların seçimlerine her zaman saygı duydum. Büyük olasılıkla ben inşaat sektöründen çekildiğim de onlar da inşaat işine kendi alanları dışında devam etmeyecekler. Gurur duyduğum evlatlarım var ve hayatta bana başarıyı getiren dürüstlük, iş ve çevreyi çok iyi takip etme geleceği doğru görüp değerlendirme ve dostluk konusunda onlarda babalarını örnek almış durumdalar.Buda bence bir babanın kendisinden sonra evlatlarının devam ettireceği en büyük iş.

BAŞARI ÖNERİLERİ?

Her zaman verdiğiniz sözlerin, arkasıdna durmalısınız.

Çalışan ve emek harcayan herkesin ödemesini zamanında yapmalısnız.

Sakin kalmayı ve kararlarınızı soğuk kanlı vermeyi bilmelisiniz.

İşine saygı göstermeyen kimseyle çalışmamalısınız

Etiketler: başarı önerileri, başarı öyküleri, İbrahim Yılmazer, İnşaat Burada, Yılmazer inşaat,
Copyright © 2020 adacreative.com