İnşaat Sektörünün 2021 Rotası

0
243

İnşaat sektörünün pazar yeri olan Workindo.com’un CEO’su Erhan Kocabaş, inşaat sektörünün gidişatıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

2019’un son aylarında başlayıp 2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan  Covid-19 Virüsü, ekonomik dengeleri altüst ederken kimi sektörleri olumlu kimi sektörleri de olumsuz etkiledi. İçerisinde birçok farklı iş alanını bulunduran inşaat sektörü de olumsuz etkilenen sektörler arasında yer alıyor.

Sektör, geçtiğimiz yılı %4 küçülerek tamamlarken, bu küçülmeyle doğru orantılı olarak global kriz refleksinin de etkileriyle konut satışlarında %48 azalma olmuştu. Taleplerdeki bu azalma ve inşaat maliyetlerinin fazlalaşmasıyla yapılan cirolar da azaldı. Profesyoneller sektörün 2021 yılına girerken geçtiğimiz yıla göre iyi bir başlangıç yaptığını söylerken, yine de dikkatli olunması gerektiğinin altını çiziyor.  

erhan kocabaş kimdir

Hızlı Aşılama 

Covid-19 aşılamasının artmasıyla oluşacak dünyadaki toparlanma sürecinin ülkemize yansımalarının da olumlu olacağını belirten Workindo CEO’su Erhan Kocabaş, “2021 ilk çeyreğine baktığımızda baz etkisi sebebiyle istihdam ve satışlarda artış yaşandığını fakat bunun 2020 yılının çok daha zor geçmesinden kaynaklı olduğunu görüyoruz. 2021 yılını belirleyici iki unsur, aşılamanın başarısıyla pandemide yaşanacak azalma ve ekonomik devamlılık olacak.” dedi.

Yurt dışı piyasası pandemiye rağmen çok hareketli, Ukrayna inşaat ve altyapı projeleri için 5 yılda harcamak üzere 25 milyar dolarlık bir bütçe ayırdığını açıkladı.

Dengeli Kur Politikası

Erhan Kocabaş, ayrıca ekonomide atılacak istikrarlı adımlarla oluşacak kur dengesinin sektöre iyi geleceğininde altını çizdi: “İnşaat sektöründe özellikle düşük faiz kısa vadede satışlara olumlu yansısada de orta ve uzun vadede ekonomik istikrar ile kur stabilizasyonu çok büyük önem teşkil  ediyor. Bir daire başlangıcı yaparken maliyet hesabını tahmini kur üzerinden yapıyorsunuz. Kurdaki istikrarsızlık ve belirsizlikler özellikle kredili projelerde ve kar marjının düşük olduğu taşeron işlerinde sektördeki riski artırıyor.”

Döviz Getirecek Yurt Dışı Projeler

2021 yılı için taşeron, müteahhit ve inşaat sektörü çalışanlarına yurt dışı işlere konsantre olmasını tavsiye eden Erhan Kocabaş, sözlerini şöyle bitirdi: “Özellikle ülkemize döviz kazandıracak projelerin bu süreçte önemi çok büyük. Yurt dışı piyasası pandemiye rağmen çok hareketli, Ukrayna inşaat ve altyapı projeleri için 5 yılda harcamak üzere 25 milyar dolarlık bir bütçe ayırdığını açıkladı. Hali hazırda birçok Türk firması bu pazarda faaliyet gösteriyor.

Yine Rusya pazarı oldukça hareketli, Ortadoğu’da terör sonrası yeniden yapılanma faaliyetleri yoğun şekilde devam ediyor. Özellikle Musul’un yenilenmesi için binlerce konutluk projeler yapılıyor ve Türk firmaları aktif olarak bu projelerde yer alabilir. Her şeye rağmen 2021’e umutla bakıyoruz ve aşılamanın artmasıyla vaka sayılarının azalmasını ümit ediyoruz.”

Önceki İçerikKira Stopajı Nedir Nasıl Hesaplanır?
Sonraki İçerikDoka Kalıp İskele Genel Müdürü Ender Özatay’dan Üniversitelilere Başarılı Kariyerin İpuçları

Yorum Bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz